Regenerace DPF filtru: Jak a proč probíhá?

Regenerace DPF filtru: Jak a proč probíhá?

Podívejte se, co je regenerace DPF filtru, kdy je potřeba ji provést a jak celý proces probíhá. Proč nechat regeneraci na odbornících v servisu?

Co je to regenerace DPF a jak tento proces funguje?

Pokud jezdíte naftovým vozem, pravděpodobně jste už slyšeli o DPF, neboli dieselovém filtru pevných částic, které vznikají při spalování nafty. Díky jejich zachycení se snižují emise škodlivin do ovzduší. DPF je součástí povinné výbavy všech nových naftových vozů od roku 2009. Filtr pevných částí najdeme i u většiny moderních benzinových automobilů (označuje se GPF).

DPF filtr neboli filtr pevných částic je speciální zařízení, které odstraňuje a zachycuje saze a jemné prachové mikročástice ze spalin naftových motorů. Nachází se přímo ve výfukovém potrubí vozidla a je nedílnou součástí systému na redukci emisí. Výrazným způsobem pomáhá chránit životní prostředí před nebezpečnými látkami ve výfukových zplodinách.

Svítí vám kontrolka regenerace DPF?

Aby mohl DPF filtr správně a spolehlivě plnit svoji funkci, je nezbytné jej pravidelně regenerovat. Co si pod tímto pojmem přesně představit? Jednoduše řečeno jde o proces, při kterém se filtr zahřeje na velmi vysokou provozní teplotu. Díky tomu dojde k účinnému vyčištění a vyprázdnění jemných filtračních pórů od nahromaděných sazí a pevných částic.

Celý cyklus regenerace DPF trvá zpravidla 1020 minut a probíhá zcela automaticky. Řidič pouze sleduje příslušné kontrolky na přístrojovém panelu. Pokud se objeví problém, rozsvítí se právě kontrolka DPF.

Kdy je třeba regeneraci DPF filtru provést?

Samotná regenerace probíhá u moderních dieselových motorů zcela automaticky při běžné jízdě. Ovšem pokud s vozem jezdíme převážně na krátké vzdálenosti nebo v městském provozu, nestihne se filtr dostatečně prohřát a vyčistit. V takovém případě se na přístrojovém panelu rozsvítí speciální výstražná kontrolka, která upozorňuje na nutnost provedení regenerace.

V tomto okamžiku je velmi důležité co nejdříve s autem absolvovat delší trasu, ideálně po dálnici, kde se filtr prohřeje a dojde k vynucení regenerace DPF. Pokud byste kontrolku ignorovali, hrozí fatální zanesení a nenávratné poškození DPF filtru. Jestliže tedy kontrolka stále svítí, rozhodně zavítejte do autorizovaného servisu.

Popis průběhu regenerace DPF filtru

Samotný proces má několik na sebe navazujících fází:

  1. Zahřátí filtrační vložky na provozní teplotu 600650 °C pomocí horkých spalin.
  2. Dočasné vstřikování paliva pro dosažení ještě vyšší teploty kolem 850 °C.
  3. Spálení veškerých nahromaděných sazí a nečistot při této vysoké teplotě.
  4. Kompletní vyčištění jemných filtračních pórů DPF filtru.

Jak dlouho trvá regenerace DPF filtru?

Regenerace DPF je velice náročný a citlivý proces, který vyžaduje přesné načasování a dodržení správných technologických parametrů. Proto je rozhodně lepší vše svěřit do rukou zkušených odborníků v autorizovaném servisu.

Ti mají k dispozici nejmodernější diagnostické přístroje a dokáží regeneraci provést absolutně bezpečně a spolehlivě. Vyvarujete se rizika případného poškození DPF filtru neodborným zásahem.

V případě jakýchkoliv dotazů nejen ohledně regenerace či údržby filtru se prosím neváhejte obrátit na náš autorizovaný servis. Rádi vám poskytneme naše odborné znalosti a poradíme s vhodným řešením.